40 Area Students Get Full Ride to YSU

YSU Scholars

Forty high school seniors joined the Youngstown State University Scholars Program on Tuesday and received a full scholarship.

All but one of the 40 attended the ceremony for the Leslie Cochran University Scholars Program. This is the 21st class of students to be named to the program.

The students come from across the state, as well as western Pennsylvania.

Students are required to have a minimum ACT or SAT score to qualify and be in the top 15 percent of their graduating class.

“I got a lot of offers for a lot of different colleges some people might think are more esteemed,” said Boardman High School senior Daniel Belinky. “But this is just an amazing experience to be offered something like that.”

Students named to the University Scholars program, their high school and declared major  include:

  • Samantha Anderson, Poland High School, business management
  • Michael Barkett, Canfield High School, music education
  • Daniel Belinky, Boardman High School, business
  • Ryan Betts, Boardman High School, engineering
  • Kyle Bryan, Columbiana High School, civil engineering
  • Cartena Core, Lakeview High School, biology
  • Brock DeAngelo, John F. Kennedy High School in Warren, biology
  • Mariah DeFuria, Austintown Fitch High School, chemistry
  • Miranda DeFuria, Austintown Fitch High School, civil engineering
  • Joshua Durig, Mineral Ridge High School, chemistry
  • William Erskine, Salem High School, nursing
  • Megan Evans, Boardman High School, civil engineering and Spanish
  • Kirstie Feorene, Austintown Fitch, electrical engineering
  • Tyler Fond, Hubbard High School, general administration
  • Greta Frost, Jackson-Milton High School, political science
  • Michael Gagnon, Salem High School, electrical engineering
  • Katrina Gerbrand, Newton High School, exercise science/physical therapy track
  • Megan Guliano, John F. Kennedy, undetermined
  • Emily Hoopes, Champion High School, integrated mathematics
  • Tyler Hovanec, Mathews High School, electrical and computer engineering
  • Georgia Kasamias, Boardman High School, nutrition and Spanish
  • Audrey Keleman, Boardman High School, biology and Spanish
  • Abigail Kovacs, Jefferson Area High School, political science
  • Katina Landgraff, Canon-McMillan High School, integrated math education
  • Nicola Lucarelli, Howland High School, finance
  • Tyler Miller-Gordon, Hubbard High School, philosophy
  • Andrew Morgan, Mathews High School, computer information systems
  • Tyler Pabst, Austintown Fitch High School, biology
  • Amber Palmer, Lakeview High School, professional writing and editing, and theater
  • Miranda Parke, Maplewood High School, political science
  • Sarah Pigza, West Branch High School, music education
  • Devon Rambo, Mineral Ridge High School, mechanical engineering
  • Elizabeth Rogenski, Poland High School, mechanical engineering, and physics and astronomy
  • Cassidy Stoddard, Columbiana High School, undetermined
  • Gregory Thompson, McDonald High School, computer science
  • Elizabeth Urig, Canfield High School, chemical engineerng
  • Joseph Wilaj, Struthers High School, engineering
  • David Wilaj, Lowellville High School, business economics
  • Michael Wilfong Jr., Ursuline High School, pre-law and accounting
  • Elisabeth Winston, Girard High School, nursing

 

 

blog comments powered by Disqus