2013 OHSAA Softball Brackets

Softball
Softball

2013 OHSAA Softball Brackets

Division I – Boardman District
Sectional Semifinals
Game 1: Hudson at Twinsburg, 5/14 at 4:30
Game 2: Howland at Boardman, 5/14 at 4:30
Game 3: Cuyahoga Falls at Stow-Munroe Falls, 5/14 at 4:30
Sectional Finals
Game 4: Game 1 Winner at Aurora, 5/15 at 4:30
Game 5: Game 2 Winner at Warren Harding, 5/15 at 4:30
Game 6: Game 3 Winner at Nordonia, 5/15 at 4:30
Game 7: Kent Roosevelt at Fitch, 5/15 at 4:30
District Semifinals
Game 8: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner, 5/21 at 4
Game 9: Game 6 Winner vs. Game 7 Winner, 5/21 at 4
District Championship
Remaining Winners, 5/22 at 4

Past District Champions
2012: Aurora 3 Stow-Munroe Falls 2
2011: Boardman 4 Olmsted Falls 0
2010: Boardman 2 Canfield 0
2009: Boardman 2 Lakeside 0
2008: Brunswick 6 Lakeside 2

Division II – Alliance District
Sectional Semifinals
Game 1: Alliance at Struthers, 5/15 at 4:30
Game 2: Southeast at Hubbard, 5/15 at 4:30
Game 3: Salem at Lakeview, 5/15 at 4:30
Game 4: Niles at Cardinal Mooney, 5/15 at 4:30
Sectional Finals
Game 5: Game 1 Winner at Canfield, 5/16 at 4:30
Game 6: Game 2 Winner at Marllington, 5/16 at 4:30
Game 7: Game 3 Winner at Poland 5/16 at 4:30
Game 8: Game 4 Winner at West Branch, 5/16 at 4:30
District Semifinals
Game 9: Game 5 Winner vs. Game 6 Winner, 5/22 at 3
Game 10: Game 7 Winner vs. Game 8 Winner, 5/22 at 5
District Championship
Remaining Winners, 5/23 at 5

Past District Champions
2012: Poland 8 Canfield 1
2011: West Branch 2 Alliance 0
2010: Fairless 8 Field 7
2009: Field 3 Southeast 2
2008: Southeast 12 Triway 1

Division III – Jefferson District
Sectional Semifinals
Game 1: Pymatuning Valley at Brookfield, 5/16 at 4:30
Game 2: Chagrin Falls at Wickliffe, 5/16 at 4:30
Game 3: Gilmour Academy at Berkshire, 5/16 at 4:30
Game 4: Cardinal at Hawken, 5/16 at 4:30
Game 5: Grand Valley at Garrettsville Garfield, 5/16 at 4:30
Sectional Finals
Game 6: Game 1 Winner at LaBrae, 5/17 at 4:30
Game 7: Game 2 Winner vs. Game 3 Winner 5/17 at 4:30
Game 8: Game 4 Winner at Kirtland, 5/17 at 4:30
Game 9: Game 5 Winner vs. Champion, 5/17 at 4:30
District Semifinals
Game 10: Game 6 Winner vs. Game 9 Winner, 5/23 at 4:30
Game 11: Game 8 Winner vs. Game 10 Winner, 5/23 at 4:30
District Championship
Remaining Winners, 5/24 at 4:30

Past District Champions
2012: Champion 8 Kirtland 0
2011: Champion 3 Pymatuning Valley 1
2010: Champion 4 Regina 0
2009: Berkshire 1 Chagrin Falls 0
2008: Pymatuning Valley 3 Berkshire 2

Division III – Canfield District
Sectional Semifinals
Game 1: United at Mogadore, 5/16 at 4:30
Game 2: Rootstown at East Palestine, 5/16 at 4:30
Game 3: Liberty at Springfield, 5/16 at 4:30
Game 4: Campbell at Girard, 5/16 at 4:30
Sectional Finals
Game 5: Game 1 Winner at South Range, 5/17 at 4:30
Game 6: Game 2 Winner at Waterloo, 5/17 at 4:30
Game 7: Game 3 Winner at Ursuline, 5/17 at 4:30
Game 8: Game 4 Winner at Newton Falls, 5/17 at 4:30
District Semifinals
Game 9: Game 5 Winner vs. Game 6 Winner, 5/23 at 4
Game 10: Game 7 Winner vs. Game 8 Winner, 5/23 at 6
District Championship
Remaining Winners, 5/24 at 5

Past District Champions
2012: East Palestine 4 Girard 2

Division IV – Lisbon District
Sectional Semifinals
Game 1: Lisbon at McDonald, 5/13 at 4:30
Game 2: Southern at Mineral Ridge, 5/13 at 4:30
Game 3: Wellsville at Leetonia, 5/13 at 4:30
Game 4: Youngstown Christian at Jackson-Milton, 5/13 at 4:30
Game 5: Lowellville at Sebring, 5/13 at 4:30
Sectional Finals
Game 6: Game 1 Winner at Columbiana, 5/14 at 4:30
Game 7: Game 2 Winner at Crestview, 5/14 at 4:30
Game 8: Game 3 Winner at Western Reserve, 5/14 at 4:30
Game 9: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner, 5/14 at 4:30
District Semifinals
Game 10: Game 6 Winner vs. Game 9 Winner, 5/20 at 4
Game 11: Game 8 Winner vs. Game 10 Winner, 5/20 at 6
District Championship
Remaining Winners, 5/21 at 5

Past District Champions
2012: Jackson-Milton 3 Western Reserve 2

Division IV – Cortland District
Sectional Semifinals
Game 1: Bloomfield at Ledgemont, TBA
Game 2: Southington at Lordstown, TBA
Game 3: Cornerstone Christian at Fairport Harding, TBA
Game 4: Badger at Warren JFK, TBA
Sectional Finals
Game 5: Game 1 Winner at Bristol, TBA
Game 6: Game 2 Winner at Maplewood, TBA
Game 7: Game 3 Winner at Windham, TBA
Game 8: Game 4 Winner vs. Mathews, TBA
District Semifinals
Game 8: Game 4 Winner vs. Game 5 Winner, 5/20 at 4
Game 9: Game 6 Winner vs. Game 7 Winner, 5/20 at 6
District Championship
Remaining Winners, 5/21 at 5

Past District Champions
2012: Mathews 8 Southington 3
2011: Columbiana 8 East Canton 1
2010: East Canton 3 Columbiana 1
2009: Warren JFK 1 Western Reserve 0
2008: Warren JFK 2 East Canton 0
2007: Western Reserve7 Jackson-Milton 5

blog comments powered by Disqus