Fitch Stars in District Track Final

Track and Field3

Division I Austintown Fitch District Track and Field Tournament Final
Friday, May 24 Meet

Girls
Team Rankings: 1) Fitch, 128 2) Geneva, 104.5 3) Boardman, 65 4) Kenston, 64 5) Warren Harding, 57 5) Canfield, 57
-4×800 Meter Relay (Top 4 Teams Advance to Regional)
1. Kenston (Allison Porter, Emma Dicker, Allie Molnar, Alexis Taylor), 9:39.15
2. Geneva (Hailey VanHoy, Summer Arndt, Emily O’Dell, Emily Deering), 9:39.55
3. Kent Roosevelt (Maya Davis, Sarah McClure, Andrea Krebs, Libby Bradford), 9:49.59
4. Canfield (Emma Lunne, Bailey Fischer, Devin Foley, Jennifer Love), 9:50.02

-100-Meter Hurdles: Lauren Bower, Fitch/JR – 15.49
-300-Meter Hurdles: Lauren Bower, Fitch/JR – 47.37
-100-Meter Dash: Justice Richardson, Warren Harding/FR – 12.91
-200-Meter Dash: Ebony Davis, Fitch/SO – 26.32
-400-Meter Dash: Emily Deering, Geneva/SO – 59.64
-4×100 Meter Relay: Fitch (Lauren Bower, Ebony Davis, Maddy Miller, Ka’Naylah Cox) – 51.05
-4×400 Meter Relay: Geneva (Alexia Russell, Hailey VanHoy, Emily O’Dell, Emily Deering) – 4:06.10
-800-Meter Run: Alexis Taylor, Kenston/SR – 2:21.73
-1600-Meter Run: Alexis Taylor, Kenston/SR – 5:16.71
-3200-Meter Run: Olivia Chinn, Ravenna/SO – 11:41.28
-Long Jump: Katie Morsefield, Kent Roosevelt/SO – 15-11.25
-High Jump: Erika Airhart, Howland/SR – 5-04.00
-Shot Put: Giovanna Silvestri, Boardman/SR – 39-08.25
-Discus Throw: Gabby Figueroa, Fitch/JR – 123-07
-Pole Vault: Ally Thompson, Geneva/FR – 10-00.00

Boys
Team Rankings: 1) Fitch, 141, 2) Boardman, 92 3) Warren Harding, 73 4) Howland, 46.33 5) Kenston, 45.08 6) Canfield, 41
-4×800 Meter Relay (Top 4 Teams Advance to Regional)
1. Marlington (Thomas Mason, Steven Kachilla, Colin Eggleston, Ty Raybuck), 8:13.06
2. Tallmadge (Zack Murray, Nick Murray, Pat Ferguson, Brian McGovern), 8:17.91
3. Boardman (Mark Hadley, Alan Burns, Jacob Kelleck, Justin Maroni), 8:18.62
4. Aurora (Ben Lazor, Justin Frankman, Zach Wykoff, DJ Lieberth), 8:18.65

-110-Meter Hurdles: Sam Ortiz, Fitch/JR – 15.13
-300-Meter Hurdles: Sam Ortiz, Fitch/JR – 39.86
-100-Meter Dash: Nathan Jones, Boardman/SR – 11.31
-200-Meter Dash: Joe Harrington, Fitch/SO – 22.32
-400-Meter Dash: James Rumple, Warren Harding/SR – 50.54
-800-Meter Run: Brian McGovern, Tallmadge.JR – 1:57.09
-1600-Meter Run: Mark Hadley, Boardman/JR – 4:25.01
-3200-Meter Run: Mark Hadley, Boardman/JR – 9:32.62
-4×100 Meter Relay: Boardman (Turel Thompson, Brian Bodrick, Ivan Adu-Poku, Nathan Jones) – 43.12
-4×400 Meter Relay: Fitch (Gary Gibson, Darrin Hall, Nathan Bowlen, Joe Harrington) – 3:25.71
-Long Jump: Brendan Cope, Howland/SR – 20-10.25
-High Jump: Sam Ortiz, Fitch/JR – 6-02.00
-Shot Put: Billy Price, Fitch/SR – 57-07.50
-Discus Throw: Anthony Wilks, Marlington/SR – 190-07 (District Record)
-Pole Vault: Dylan Latone, Fitch/SO – 13-00.00

blog comments powered by Disqus